Yardım - SSS Machineseeker.biz.tr

Yardım (SSS)

Machineseeker is the world's leading online marketplace for used machinery. Over 200.000 offers from more than 8.100 sellers are currently online. As a potential customer you can send an inquiry to the seller free of charge and without registration or contact the seller directly by telephone.
As a buyer, you will find 200.000 Endüstriyel makineler of all categories on the marketplace. A purchase inquiry is free of charge for you and without obligation. İlgili satıcı genellikle en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir. A potential transaction is not conducted through our marketplace and we do not receive any commission.
Google araması gibi ekranın üst kısmındaki arama çubuğunu kullanın. Aradığınız makine veya aracın adını yazın ve Enter tuşuna basın veya büyütece tıklayın. Arama sonuçları listesinde, arama sorgunuzla eşleşen tüm ilgili reklamları bulacaksınız. Ayrıntıları görüntülemek ve bir talep göndermek için istediğiniz teklife tıklayın. You also have the option of searching in the individual categories.
E-posta yoluyla doğrudan sağlayıcıya bir talep gönderebilirsiniz. İlanın sağ tarafındaki mavi talep formunu veya mavi Tedarikçi ile iletişime geç butonunu (sol alt) kullanmanız yeterlidir. Talep formunun altında telefon veya faks numarasını da bulabilirsiniz. Tedarikçinin adına tıklarsanız, potansiyel iş ortağınız hakkında daha fazla bilgi içeren tüccar profili (varsa) açılır.
Bir mesaj kolayca kaybolabilir veya diğer kişinin spam klasörüne düşebilir. Lütfen sağlayıcıyla tekrar iletişime geçin - gerekirse telefon veya faks gibi başka bir yolla. Bizler sadece ilanda yayınlanan verilere sahibiz.
Via the dealers search you can display individual dealers. Bunu yapmak için sol üstteki arama satırını kullanın veya bir kategoriyi arayarak sağlayıcılara tıklayın. Via the menu Search > Submit request you can send your request to all dealers of a category.
Recent auction highlights can be found here.
Veri koruma bizim için en önemli önceliktir. Veri hırsızlığını önlemek için filigran ve/veya kod bu nedenle metne girilir.
Sellers must adhere to our marketplace rules when creating advertisements. Bu, örneğin satılan makinelerin derhal silinmesini veya duraklatılmasını içerir. You can use the button "Report listing" in the respective listing to send us a message if a listing violates our marketplace rules and e.g. has already been sold.
Please contact us immediately so that we can check the case and take further steps. If a listing violates our marketplace rules, you can also forward your complaint to us via the button "Report listing" in the respective listing.
The Machineseeker trust seal gives you the opportunity to see at a glance whether you are dealing with a trustworthy seller. Herhangi bir olumsuz özellik içermemesi gereken bir kredi raporu hazırlamadan önce, tüccarın ticaret ruhsatını veya ticaret sicilinden alınan özeti ve posta adresini kontrol eder, banka bilgilerini ve telefonla ulaşılabilirliğini doğrularız. Ayrıca satıcı hakkında herhangi bir şikayetimiz olmamalıdır.
Makine talepleri genellikle ücretsizdir. Via the menu item "Search" select "Submit request" and follow the further instructions. Bir ana kategori ve arama sorgunuzla eşleşen alt kategori seçersiniz. Şimdi verilerinizi sağlanan alanlara girin. Seçilen kategorideki tüm bayiler satın alma talebinizi alacaktır. Bu şekilde, çok sayıda sağlayıcıya ulaşırsınız ve yüksek bir yanıt oranına güvenebilirsiniz. Bu nedenle, lütfen tercih ettiğiniz "yanıt yolunu" tıklamayı düşünün. Finally, click on "Send inquiry".
Captcha olarak adlandırılan bu yöntem sayesinde, otomatik olarak istek gönderen bir robot olmadığınızdan emin olabiliriz. Bu şekilde, yatırımcılarımızı spam mesajlardan ve tamamen dolup taşan bir e-posta gelen kutusundan koruyoruz.
Machineseeker is the world's leading online marketplace for stationary used equipment. Over 200.000 used and new machines are offered on over 60 international platforms. The more than 11 million website visitors per month can send a mail inquiry to the dealers or contact them directly by phone.
No, Machineseeker does not buy or sell any machines itself. Machineseeker is an Internet company and operator of the online marketplace on which more than 8.100 sellers currently offer their machines.
Over 11 million relevant and highly interested visitors visit Machineseeker every month. Reklamınızla tam olarak ilginizi çeken hedef kitleye ulaşacaksınız. Every month, used machines worth over 700 million euros are requested on Machineseeker. Potansiyel bir alıcı sizinle doğrudan telefon veya e-posta yoluyla iletişime geçebilir. Nowhere else will you sell Makineler faster, easier and more profitably.
Hayır! Hayır! Bir sağlayıcı olarak, yalnızca reklamlarınız için ödeme yaparsınız. Pazar yeri alıcılar ve ilgili taraflar için tamamen ücretsizdir.
The dealer tariffs are intended for machine dealers and offer additional convenience functions such as data import or listing spider (from Händler PRO 100). Tek seferlik satıcı tarifelerimiz bayiler için değil, örneğin münferit makineleri hızlı ve karlı bir şekilde satmak isteyen imalat şirketleri için tasarlanmıştır.
No! All advertisements published on Machineseeker.com are automatically and free of charge displayed on the worldwide more than 60 country versions of our international portal Machineseeker, as well as on Werktuigen and Gebrauchtmaschinen.de. Our platforms reach potential buyers from over 150 countries around the world in more than 45 languages!
İlanınızı girerken birkaç dilde bilgi verebilirsiniz. Bunu manuel olarak yapmazsanız, teklifiniz makine tarafından otomatik olarak çevrilecektir. Ne yazık ki, burada küçük bir hata oranı göz ardı edilemez.
  1. Go to the Machineseeker main page www.machineseeker.com and click on sell now in the top centre or sign up in the top right.
  2. Boş zamanlarınızda farklı tarifelerimize göz atın. Ek bilgi almak için farenizin okunu soru işaretlerinin üzerine getirin. If you do have any additional questions, please reach out to your personal contact Moritz Gisy with +44 20 806 810 84.
  3. Select a tariff that suits your needs by clicking on "Select tariff".
  4. Enter your data and click on “Next”.
  5. Şimdi başarıyla kaydoldunuz! Kısa bir kontrolden sonra müşteri hesabınız etkinleştirilecek ve şifrenizle birlikte giriş yapabileceğiniz müşteri numarasını alacaksınız.
  6. Go to „PLACE AD“ at the top of the menu bar you will find the sub-item „Place ads for machines“. Tıkla.
  7. Şimdi diğer talimatları izleyin. If you do have any questions, please call our support with +44 20 331 800 72.
Please follow our marketplace rules when creating your listing.
İlgili kişi size "istek gönder" formu üzerinden bir e-posta gönderebilir veya oradaki telefon ve faks numaranız sayesinde sizinle iletişime geçebilir.
When entering your advertisements, dealers can choose a publication period between 1-12 months. Sizin tarafınızdan seçilen sürenin sona ermesinin ardından, reklamlar otomatik olarak veritabanımızdan kaldırılır. Ancak, süresi dolmadan önce reklamları yenileme seçeneğiniz vardır. Bir reklam kapatılmadan on gün önce sizi e-posta ile bilgilendireceğiz. Tek seferlik satıcıların reklamları silinene kadar çevrimiçi kalır.
The listings of one-time sellers appear with a time delay of 24 hours on our marketplace. Bu süre zarfında teklifler tarafımızdan kontrol edilir ve yalnızca kayıtlı bayilere satışa sunulur. Bu nedenle, teklifiniz henüz platformlarımızda çevrimiçi olmasa bile, makineniz için ilk satın alma tekliflerini zaten alacaksınız. After 24 hours your listing will be regularly displayed on our marketplace.
Tüm ilanlar etkinleştirilmeden önce tarafımızdan kontrol edilir. This can take up to 24 hours.
Analizler, tekliflerinizi ayrıntılı olarak açıklarsanız, potansiyel alıcılardan daha fazla talep alacağınızı göstermektedir. Örneğin, resim, teknik detay, yapım yılı, konum ve durum içeren ilanlar genellikle eksik bilgi içeren ilanlara göre daha fazla talep edilmektedir.
For retailers: With the Machineseeker trust seal and an informative retailer profile, you can significantly increase inquiries and sales.
Bunu yapmak için oturum açmış olmanız gerekir. If this is not the case, please click on "Menu", "Login" and log in with your access data. Doğrudan kullanıcı hesabınıza yönlendirileceksiniz. Now use the green button "+ advertisement" at the top of the screen. Now you can easily display advertisements by clicking on the adjacent buttons "Show", "Change", "Pause", "Delete", "Extend" or view the respective "Statistics". You can also activate, pause or extend all advertisements at the same time via the menu item "Changes to all advertisements". Especially dealers with many listings can easily find their ads using the „Quick Search“ or „Power Search“. By clicking on "More" in the line "Sort" you can also sort all advertisements according to certain parameters.
Please clear your browser cache. İlanı tekrar çağırdığınızda, size güncel fotoğraflar gösterilmelidir.
The number with listings in search results represents the number of times your listings have been displayed in the search results. Direct advertising shows the number of times your listings have been visited. The Sales Inquiries counter measures the number of requests emailed to you.
Bir perakendeci tarifesi rezerve ettiğiniz anda, veri aktarımı için tüm seçenekler tarifenize dahil edilir (manuel Excel aktarımı, otomatik CSV aktarımı ve gerçek zamanlı API). İthalat ile reklamlarınızı sistemimize ekleyebilir ve otomatik olarak güncel tutabilirsiniz. Further information can be found in your user account. For technical questions about the import function, please contact our customer support.
With our cost-effective advertising system, you can target over 11 million users per month on auf Maschinensucher and/or Machineseeker. Start advertising now for as little as 69 with a focus on your field of business. We will be happy to consult you at +44 20 806 810 84. Registered users can book advertising campaigns directly via their customer account.
With the Machineseeker trust seal we certify trustworthy dealers. Böylece dünyanın her yerinden potansiyel alıcılar, hangi satıcıların tarafımızdan kontrol edildiğini ilk bakışta görebilirler. Bir tüccar olarak, alıcı güveninden, artan listelerden, taleplerden ve satışlardan faydalanırsınız.
Maschinensucher'de çok uygun bir fiyata harika bir ürün sunduğumuza inanıyoruz. Convince yourself and sell machines with us for 12 months – free of any risk. We just apply one condition to returning your money, which we believe is fair: You are a machine dealer and consistently offer at least 10 machines during the contract duration. Beklentilerin aksine, süre dolduktan sonra teklifimizden ikna olmazsanız, fatura tutarını iade edeceğiz!
As a registered customer, you can recover your password here.
Kaydınızdan sonra genellikle bizden e-posta yoluyla bir fatura alacaksınız. Fatura banka havalesi, kredi kartı ödemesi veya PayPal aracılığıyla ödenir. We also offer direct debit mandate.
Please send us your cancellation in writing by fax or mail to: Contact.
E-postalar da işleme konmaktadır - bu yol üzerinden sözleşmenizi fes edecekseniz, onay e-postası alıp almadığınıza dikkat edin!
Please contact us immediately so that we can check the case and take further steps. Should a listing violate our marketplace rules you can also forward your complaint to us via the “Report“ button in the respective listing.
Veri koruma bizim için en önemli önceliktir. Veri hırsızlığını önlemek için filigran ve/veya kod bu nedenle metne girilir.
Destek ekibimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. You can reach support at +44 20 331 800 72 or by e-mail at info@machineseeker.com .