NILES N30MC-4500
Üretim yılı
2022
Koşul
Kullanılan (tamamen fonksiyonel)
Konum
Monheim am Rhein Almanya
CNC torna ve freze merkezi NILES N30MC-4500
more Images
NILES N30MC-4500
NILES N30MC-4500
NILES N30MC-4500
NILES N30MC-4500
Makineye ait bilgiler
Makine tanımı:
CNC torna ve freze merkezi
Üretici:
NILES
Modeli:
N30MC-4500
Üretim yılı:
2022
Koşul:
mükemmel (kullanılmış)
Işlevsellik:
tamamen fonksiyonel
Fiyat ve Konum
Konum:
An der Spielbank 4, 40789 Monheim am Rhein, Deutschland Almanya
Referans No.:
1022-E06296
Son güncelleme tarihi:
Açıklama
Time recording as of Feb. 2025
Operating hours = 16,085h
Main spindle = 616h
Milling spindle = 369h
CNC control: Siemens Sinumerik Si 840D sl
Max. centre distance: 4,500 mm
Working height: 1,375 mm
Cross slide travel X-axis: -15 to +725 mm
Slide travel Y-axis: -245 to +4,756 mm
Swing diameter over cross-slide guide: 780 mm
Swing diameter over bed: 820 mm
Gbedpfx Ajyxp H Djfrol
C-axis, smallest increment: +/-0.001°
Main spindle A15 with live centre; 3,135 Nm; up to 2,000 rpm
Spindle nose: DIN 55026 Form A 15
Max. speed: 3,000 rpm
Max. torque: 3,135 Nm
Drilling/Milling unit
Milling power (40/100% duty cycle): 36.5/29.8 kW
Torque up to 1,110 rpm (40/100% duty cycle): 328/261 Nm
Max. speed: 5,000 rpm
Swivel range (B-axis): -105° to +95°
Vertical travel (Y-axis): -250 to +250 mm
Steady rest SR5 with eccentric fine adjustment: 45–310 mm
Tool system: C8
Tool magazine (2 magazines): 144
Tailstock
Quill diameter MK6: 180 mm
Quill stroke: 170 mm